Pierwsza podróż samolotem bywa niezwykle stresująca. U wielu osób dreszcz wywołuje już sam fakt oderwania się od ziemi. Jednak, zanim nasz samolot wystartuje, czeka nas nieco formalności na lotnisku. Warto dowiedzieć się, co należy zrobić po dotarciu do portu lotniczego.
Przed przejściem przez bramkę
Pierwszym, czego należy dokonać po przybyciu na lotnisko, jest dopełnienie obowiązku związanego z odprawą biletowo-bagażową. Tu niezmiernie ważne jest przestrzeganie wymogów przewoźnika, co do wagi i wymiarów bagażu. Jeśli jego parametry nie będą odpowiadać przepisom, na pasażera może zostać nałożona dodatkowa opłata. Później następuje kontrola bezpieczeństwa. Jest to jedna z najbardziej stresujących czynności na lotnisku. Wcześniej warto zapoznać się dokładnie z listą przedmiotów, jakich nie wolno zabierać na pokład samolotu. Dla minimalizacji stresu warto dokładnie wypełniać wszelkie polecenia pracowników lotniska. Następnie podróżny zostaje skierowany do hali odlotów, gdzie oczekuje na otwarcie przypisanej do lotu bramki. Informacje o kolejności otwierania się bramek (ang. gate) wyświetlane są na odpowiednich monitorach.
Co robić w wolnym czasie?
Podczas oczekiwania w hali odlotów, podróżni mają możliwość zrobienia zakupów w sklepie wolnocłowym lub skorzystania ze znajdujących się na terenie lotniska punktów usługowych.
Po przejściu przez bramkę
Wraz z momentem otwarcia bramki podróżni kierowani są do specjalnego rękawa prowadzącego bezpośrednio na pokład. Jeśli samolot znajduje się w znacznej odległości od terminala, konieczne będzie przejście przez płytę lotniska do docelowego samolotu. Czasem konieczne jest skorzystanie ze specjalnie przygotowanych autobusów.
Kolejność zajmowania miejsc
W przypadku połączeń regularnych miejsca są przypisane do określonego pasażera. Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku lotów niskokosztowych. Przy zakupie tego rodzaju biletu można za dopłatą zarezerwować pierwszeństwo wsiadania do samolotu. Bywa to o tyle ważne, że panuje tam zasada „kto pierwszy ten lepszy” dlatego szybkie wejście na pokład samolotu niemal gwarantuje dobre miejsce. Istnieje również zwyczajowa zasada dotycząca pierwszeństwa przy zajmowaniu miejsc (nawet gdy miejsce jest przypisane do biletu). Pierwsi wsiadają niepełnosprawni, rodzice z małymi dziećmi oraz kobiety w ciąży.
Obsługa może odmówić wejścia na pokład
Przed zakupem biletów lotniczych, warto dokładnie przestudiować regulamin. Większość linii zastrzega sobie prawo do odmowy zajęcia określonych miejsc ze względu na bezpieczeństwo (np. przy wyjściach awaryjnych). Wyproszeni z samolotu mogą też zostać pasażerowie o podejrzanym wyglądzie, dziwnie się zachowujący lub będący pod wyraźnym wpływem alkoholu. Warto też stosować się do przepisów dotyczących przewożenia bagażu podręcznego. Jeśli pasażer złamie je i dodatkowo zaczyna wdawać się w niepotrzebne dyskusje, załoga ma prawo wyprosić pasażera z pokładu. Zdarzały się również przypadki, kiedy mimo ważnego biletu, pasażer musiał opuścić pokład. Jeśli w zaistniałej sytuacji nie ma jego winy, linie lotnicze mają wówczas obowiązek zapewnienia mu posiłku, noclegu oraz bezpłatnej opieki. Rodzaje świadczeń zależą od długości lotu oraz czasu, jaki podróżny musi przymusowo spędzić na ziemi.
Po wejściu na pokład
W przypadku lotu rejsowego należy bezzwłocznie udać się do swojego miejsca i schować bagaż podręczny do schowka na niego przeznaczonego. W przypadku tanich lotów należy, bez zbędnego rozglądania się, zająć upatrzone miejsce i schować bagaż podręczny. Podczas wszystkich czynności należy dokładnie wypełniać polecenia obsługi. Zapewni to sprawne działanie oraz umożliwi punktualny start samolotu.
Comments are closed.