Okres letni już dawno przez miłośników sportów zimowych przestał być postrzegany jako sezon ogórkowy. W realizacji ich pasji nie przeszkodzi wysoka temperatura ani upalne słońce. Jazdę na nartach i nie tylko, przez cały rok umożliwia bowiem malowniczy alpejski kurort w Zermatt.
Od poczwarki do motyla
Zermatt to niewielka miejscowość położona w niemieckojęzycznej części szwajcarskiego kantonu Valais, u stóp najwyższych szczytów w kraju. Zamieszkuje ją nieco mniej niż sześć tysięcy osób, a otacza aż 38 czterotysięczników. To słynący z doskonałego przygotowania ośrodek narciarski, który niemalże na całym świecie cieszy się opinią luksusowego kurortu o najwyższych standardach. Początkowo nikomu nieznana wioska przeobraziła się w odwiedzany przez tysiące turystów nowoczesny kompleks sportowo-rekreacyjny. I to odwiedzany niezależnie od pory roku. Ośrodek w Zermatt powszechnie uważany jest za największy i najwyżej usytuowany letni teren narciarski na Starym Kontynencie. Jak to się stało, że poczwarka zamieniła się w motyla?
Dramat najsłynniejszej góry świata
Zermatt zlokalizowany jest u stóp legendarnego już Matternhornu, nierzadko określanego mianem najpiękniejszej i najsłynniejszej góry świata. Tragiczne wydarzenia, które rozegrały się tam w 1865 roku zwróciły uwagę opinii publicznej na tę niewielką miejscowość w pobliżu szwajcarsko-włoskiej granicy.
Z siedmioosobowej ekipy, która wyruszyła, by zdobyć wierzchołek szczytu, powróciła zaledwie trójka alpinistów: Brytyjczyk Edward Whymper oraz towarzyszący mu ojciec i syn z miejscowej rodziny Taugwalderów. Choć cel wspinaczki został osiągnięty, śmierć czwórki jej uczestników wywołała lawinę oskarżeń w stosunku do ocalałych. Zarzucano im przecięcie lin bezpieczeństwa, ratowanie siebie, a nie spadających kolegów. Dzięki temu dramatowi, Matternhorn stał się najczęściej fotografowaną górą świata. Rozpoznawalność przełożyła się na większą niż dotychczas liczbę wspinaczy i turystów, a to z kolei było przyczynkiem do rozwoju miejscowości. Krok po kroku zaczęto tworzyć bazę turystyczno-hotelową, która dziś jest spełnieniem marzeń nawet najbardziej wymagających gości.
Jeśli narty latem, to tylko Zermatt
Wszyscy, którzy mają ochotę wybrać się na narty latem, koniecznie powinni pomyśleć o wizycie w Zermatt. Matternhorn Glacier Paradise, jak przystało na najwyżej położony teren narciarski w Europie, oferuje mnóstwo rozmaitych atrakcji. Około 25 km wspaniałych nartostrad, 8 wyciągów narciarskich otwartych przez całe lato oraz kolejka linowa to tylko niektóre z nich. Pokrywa śnieżna gwarantowana jest tam przez 365 dni w roku. W miesiącach wakacyjnych widoki jeżdżących na nartach ubranych w szorty i koszulki z krótkim rękawem, nie należą do rzadkości.
Kolejką dostaniesz się na Klein Matternhorn o wysokości 3800 m n.p.m. Ze szczytu, zlokalizowanego pomiędzy słynnym Matternhorn a Breithorn, będziesz miał okazję podziwiać wspaniałe widoki włoskich, francuskich i szwajcarskich Alp. Zobaczysz także Lodowy Pałac, wykuty kilkanaście metrów pod lodowcem.
Zermatt w liczbach
Narty latem to nie wszystko, co możesz robić w Zermatt. O doskonałym przygotowaniu kompleksu świadczą liczby. 400 km szlaków turystycznych w regionie Zermatt-Cervinia, 100 km rowerowych ścieżek górskich, 6 tras do uprawiania Nordic Walkingu, 9-dołkowe pole golfowe oraz możliwość odbycia lotu paralotnią to proponowane alternatywy spędzania wolnego czasu. Po uprawianiu sportów, nadchodzi czas na relaks. Zlokalizowanych jest tam aż 125 luksusowych hoteli i 155 restauracji, w których spróbujesz znakomitych lokalnych smakołyków lub dań kuchni światowej. Upragniony spokój i obsługa najwyższej klasy zapewniona, co potwierdza choćby fakt, że ośrodek ten na miejsce swojej nocy poślubnej wybrali Nicole Kidman i Tom Cruise.
Piękno nieskażonej przyrody i połączenie historii z nowoczesnością
W trakcie pobytu w kurorcie przekonasz się, co oznacza prawdziwy odpoczynek. Z myślą o ochronie darów natury, zabroniono wjazdu do Zermatt samochodom. Już prawie wszystkie policyjne radiowozy czy karetki pogotowia są napędzane elektrycznie. Dzięki temu mieszkańcy i turyści mogą cieszyć się krystalicznie czystym powietrzem. Miejscowość doskonale łączy historię z nowoczesnością. Charakterystyczną dla górskiej wioski atmosferę tworzy oryginalna architektura, doskonale komponująca się z zapierającymi dech w piersiach krajobrazami. W tamtejszym Muzeum Matterhornu przyjrzeć się można ekspozycjom sprzętu, którego używano w 1865 roku, w czasie pierwszej wyprawy na ten szczyt. Mieszkańcy organizują też dla turystów różnego rodzaju wydarzenia kulturalno-rozrywkowe oraz zawody sportowe.
Jak dotrzeć do Zermatt?
Do Zermatt dojechać można koleją. Szwajcarskie pociągi regionalne bez wątpienia dowiozą Cię tam na czas. Najbardziej wygodnym rozwiązaniem dla posiadaczy samochodów, jest podróż specjalnym pociągiem wahadłowym z odległego o 5 km Täsch, w którym zostawić można swoje auto. Pociąg ten kursuje co 20 minut. Po 12 minutach dotrzesz na miejsce, a do hotelu zawiezie Cię napędzana energią elektryczną taksówka, ski-bus albo… dorożka. Jeżeli nie masz wielu bagaży, bez trudu drogę do hotelu pokonasz piechotą. Co ciekawe, do Zermatt dotrzesz także helikopterem. Przelot air-taxi z Zurychu będzie jednak słono kosztował.
Comments are closed.