Białe szaleństwo to całe Twoje życie? Nie potrafisz żyć bez nart czy snowboardu nawet latem? Jeśli tak, to możesz wybrać się do Tignes. Alpejski krajobraz i obecność lodowca sprawią, że zapomnisz o upalnym lecie i przeżyjesz niezapomnianą narciarską przygodę w tym niezwykłym zakątku Francji.
Jak dotrzeć do Tignes na narty latem?
Do Tignes, jak do większości kurortów narciarskich, najłatwiej dostać się samochodem. Jeśli jednak nie dysponujesz tego rodzaju środkiem transportu, możesz skorzystać z kilku alternatyw.
Pierwszą z nich jest bezpośredni lot z Warszawy do Genewy, następnie przejazd pociągiem do Bourg-St-Maurice i autobusem lub taksówką do Tignes. Alternatywą może być lot do Lyonu z Warszawy, Katowic lub Rzeszowa z przesiadką we Frankfurcie lub Monachium. Dalsza podróż jest podobna do przejazdu na trasie Genewa – Tignes.
Z Warszawy lub Katowic można również dostać się pociągiem komunikacji międzynarodowej do Nicei. Stamtąd, TGV do Bourg-St-Maurice i dalej autobusem lub taksówką do Tignes. Jest to jednak bardzo czasochłonne, gdyż sama podróż z Warszawy do Nicei trwa 29 godzin!
Tignes, czyli gdzie i kiedy pojechać na narty latem?
Tignes jest urokliwym alpejskim ośrodkiem narciarskim leżącym na wschód od Grenoble, niedaleko granicy z Włochami. Bliskość lodowca Grande Motte powoduje, że miejsce to jest idealne na narty latem, kiedy to wiele szlaków jest niedostępnych dla miłośników sportów zimowych. Okolice Tignes należą do największych obszarów narciarskich w Europie dostępnych w lecie.
Aż 20 km nartostrad rozciągniętych na wysokości powyżej 3000 m n.p.m. to prawdziwa uczta dla wielbicieli białego szaleństwa. Trzeba jednak pamiętać, że lodowce latem wyglądają zupełnie inaczej niż zimą. Śnieg leży tylko w najwyższych partiach, a stoki porozcinane są przez rwące strumyki. Dodatkowo, w południe śnieg robi się miękki i uniemożliwia dalszą jazdę. Dlatego 12 wyciągów narciarskich w Tignes czynne jest codziennie od 7.15 do 13.00. Ośrodek zapewnia rozrywkę wszystkim amatorom tego wspaniałego sportu od połowy czerwca do początku sierpnia. Najszybciej, bo zaledwie w 7 minut, można dostać się do lodowca kolejką linową.
A co po południu?
Jeśli poranne białe szaleństwo to dla Ciebie za mało, Tignes proponuje wiele innych sportowych rozrywek. Rower, golf, tenis, kajakarstwo, a nawet paralotniarstwo – z pewnością znajdziesz coś dla siebie.
Najwięcej możliwości daje rower. W darmowym parku rowerowym znajdziesz kilka ciekawych tras podzielonych ze względu na poziom trudności. Znacznie większą dawkę adrenaliny zapewnią natomiast poduszki powietrzne, umożliwiające wykonywanie akrobacji na rowerze górskim oraz skatepark przeznaczony dla wielbicieli jednośladów typu BMX.
Na czas wakacji letnich plaża nad jeziorem Tignes zmienia się w strefę sportu. Piłka nożna, siatkówka plażowa, ping-pong, łucznictwo, bule czy tenis – te i wiele innych atrakcji znajdziesz nad brzegiem jeziora. W Tignes jest również unikalna okazja do zagrania w golfa na najwyżej położonym polu golfowym w Europie (2100 m n.p.m.).
Wypoczynek w otoczeniu Alp to wspaniała okazja do spróbowania swoich sił z paralotnią. Doświadczenie absolutnej wolności można przeżyć już podczas pierwszego lotu tandemowego z instruktorem. Istnieje również możliwość samodzielnego lotu dla bardziej doświadczonych i spragnionych ekstremalnych wrażeń turystów.
Nie tylko narty
Obecność lodowca oznacza nie tylko świetne warunki na narty. Latem popularne są również piesze wędrówki po okolicach Tignes. Wyciągi zabierają turystów pieszych, pragnących podziwiać piękno lodowca oraz pobliskich gór (Mont Pourri, Grande Sassière, Grande Casse), w godzinach 7.15 – 16.15 w czerwcu i lipcu oraz 9.30 – 16.15 w sierpniu. Warto również odwiedzić Park Narodowy Vanoise, który wraz z włoskim Parkiem Narodowym Gran Paradiso tworzy największy obszar chroniony w Europie Zachodniej. Spacer w towarzystwie strażnika pozwoli odkryć bogactwo gatunków fauny i flory parku oraz podziwiać zapierające dech w piersiach krajobrazy. Ponadto wieczorem można wybrać się na spotkanie tematyczne, za każdym razem odkrywające nowe tajemnice mieszkańców parku.
Comments are closed.