Najpiękniejsze europejskie ogrody

Pod koniec zimy wielu z nas marzyć zaczyna już o słońcu, zielonej trawie i rozkwitających łąkach. Długo wyczekiwana wiosna to najlepszy moment na odwiedzenie najpiękniejszych zielonych zakątków Europy. To tu, w budzących się do życia ogrodach, uda nam się odpocząć, znaleźć ogrodnicze inspiracje i naprawdę poczuć zbliżające się lato.

Najpiękniejsze europejskie ogrody – wizyta w tulipanowym królestwie

Holandia z tulipanami kojarzy się natychmiastowo. Jeśli chcemy więc wspomnieć o ogrodach w tym właśnie kraju, w pierwszej kolejności wymienić musimy położony między Hagą a Amsterdamem Keukenhof, czyli ogród kuchenny. Samą nazwą nie powinniśmy zbytnio się sugerować – w miejscu tym nie odnajdziemy sadów czy warzywnych grządek. Rozciągający się na 32 hektarach Keukenhof od 1949 roku słynie natomiast z największej na świecie kolekcji kwiatów cebulowych. Rokrocznie rozkwita tu ponad 7 milionów ręcznie sadzonych tulipanów, żonkili, narcyzów, krokusów, dalii i hiacyntów, które to wspólnie tworzą najpiękniejszy wiosenny ogród. Gwarantujemy, że od magicznego spektaklu mieniących się kolorami klombów i łąk ciężko będzie tu oderwać oko. Całość terenu, w skład którego wchodzi również park angielski i ogród japoński podziwiać można także z siodełka roweru bądź z pokładu brodzącej kanałami łódki. Kompleks ten w 2018 roku otwarty będzie między 22 marca a 13 dniem maja. Jeśli chcecie zobaczyć Keukenhof na własne oczy, sprawdźcie tanie loty do Holandii na naszej stronie!

Photo credit: bernard062701 on Visual Hunt / CC BY-ND

Magiczne ogrody Moneta

Jak okazuje się, nie tylko ogrodnicy potrafią stworzyć kawałek raju na ziemi. We Francji, nieopodal Paryża, w niewielkiej miejscowości Giverny w roku 1883 Claude Monet wydzierżawił kawałek ziemi. Odbywając wycieczkę pociągiem, Monet wychylił się przez okno i ujrzał cudnie kwitnące jabłonie. Widok zachwycił go tak bardzo, że postanowił w miejscu tym osiedlić się na stałe. Słynne ogrody Moneta to nie tylko niewyczerpane źródło inspiracji, z którego artysta czerpał pełnymi garściami. To również przestrzeń, którą z iście impresjonistycznym rozmachem Claude sam powołał do życia. W Giverny nie odnajdziemy równo wytyczonych grządek. Liczyć możemy zaś tu na niebywale barwne kompozycje kwiatowe. Nic więc dziwnego, że do miejsca tego pielgrzymują zarówno miłośnicy ogrodów, jak i wielbiciele sztuki przełomu XIX i XX wieku. „Staw z nenufarami”, nad którym rozpościera się słynny most japoński, to tylko jeden z tutejszych smaczków. Te namalowane roślinami dzieło koniecznie trzeba zobaczyć.

Szkocki ogród kosmicznych spekulacji

Najpiękniejsze europejskie ogrody to z jednej strony dzikie kwiatowe impresje, w których słońce igra z kolorami. Z drugiej zaś w gronie tym odnajdziemy też gigantyczne zielone instalacje inspirowane naukowymi konceptami – genetyką, fraktalami i teorią chaosu. W południowo-zachodniej Szkocji, w pobliżu miejscowości Dumfries dzieło swego życia stworzyła para architektów krajobrazu – Maggi Keswick i Charles Jencks. Bez cienia wahania przyznać możemy, że wyprawa tu jest osobliwą podróżą na zupełnie obcą, choć tak bliską nam planetę. Garden of Cosmic Speculation to 12 hektarów przeistoczonych w prawdziwie nieziemski krajobraz. Natkniemy się tu na potężne stożkowe ślimaki górujące nad osobliwie powycinanymi lustrami wody, na wzniesienia wijące się niczym węże, na spiralne rzeźby i ścieżki kształtem swym odzwierciedlające podwójne spirale łańcuchów DNA. Tę niebywałą krainę roztańczonych linii, będącą metaforą otaczającego nas wszechświata, ulokowano na terenie prywatnej posiadłości i odwiedzać można ją tylko raz w roku. W 2018 szansę taką będziemy mieć 6 maja.

Photo credit: StartAgain on Visual hunt / CC BY-SA

Akcent mauretański

Obecność Alhambry w gronie najpiękniejszych ogrodów może nieco dziwić. W porównaniu do wielohektarowych zielonych zakątków, jakie odnaleźć możemy w wielu europejskich krajach, okalająca andaluzyjską twierdzę zieleń na pierwszy rzut oka prezentuje się dość skromnie. Gdy jednak osobiście odwiedzimy to miejsce, od razu zrozumiemy, w czym tkwi jego prawdziwy sekret. Pamiętająca odległe dzieje Alhambra to warowny pałac i wpisane w niego pałacowe ogrody ulokowane na zboczach gór Sierra Nevada. Mauretańska architektura, otaczający twierdzę pejzaż oraz upiększająca ją roślinność okraszona grą świateł i szumiącą wodą współgrają ze sobą tak doskonale, że ów sklecony z licznych elementów obraz w pamięci pozostaje na długo. Tutejsze hiszpańskie ogrody, będące niegdyś własnością emirów Grenady, nie bez powodu zwą się Ogrodami Rajskich Rozkoszy. Wspaniałe żywopłoty, urzekające fontanny i przykuwające uwagę kolorowe kwiaty sprawiają, że poczuć można się tu jak w siódmym niebie.

Perła włoskiego renesansu

Najpiękniejsze europejskie ogrody to nie tylko źródło inspiracji dla zakochanych w roślinach ogrodników. To również przestrzenie, w których niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki cofnąć można się w czasie. Włoskie Tivoli oddalone od Rzymu o niespełna 30 km już w odległej przeszłości pełniło funkcję wakacyjnej mekki. To właśnie tu w starożytności mieścił się zajmujący powierzchnię 240 hektarów pałacowo-ogrodowy kompleks samego Hadriana. Do dziś niewiele z niego ocalało, tutejszym również zabytkowym, choć nieco młodszym cudem, jest jednak renesansowa Villa d’Este. Pałac i otulający go ogród istnieją od XVI wieku. Jak na dzieło włoskiego odrodzenia przystało, odnajdziemy tu zawieszone na tarasach ogrody, rzeźby, wypielęgnowane trawniki i wykładane mozaiką groty. Najbardziej urzekającym elementem krajobrazu jest jednak woda. Villa d’Este skrywa stawy, napędzane wodą śpiewające ptaki, liczne wodotryski, malowniczą alejkę stu fontann i zaprojektowane przez Berniniego gigantyczne wodne organy. W tym czarującym świecie można się zakochać.

Photo credit: Neo_II on Visual hunt / CC BY

Najpiękniejsze europejskie ogrody to prawdziwie czarujące zielone oazy. Gwarantujemy, że zakątki te zachwycą nie tylko zagorzałych ogrodników!

Comments are closed.