Rosja należy do krajów obok których nie można przejść obojętnie. Sytuacja w której największe państwo świata przez kilkadziesiąt lat było niemal hermetycznie zamknięte na świat musiała budzić ciekawość. Aż nagle w 1991 roku upada Związek Radziecki i Rosja ponownie otwiera swoje granice dla turystów w całego świata. Znaleźć tu można wszystko, od wielbłądów na południu po renifery na północy. Wybierając loty do Rosji można odwiedzić ekskluzywne butiki Moskwy i Petersburga lub spróbować swoich sił w wyprawie przez Syberię. Zarówno turyści wycieczkowi jak i amatorzy przetrwania w dziczy znajdą w Rosji miejsce odpowiednie dla siebie.
Ogólne informacje o Rosji
Rosja jako największy kraj na świecie zajmuje powierzchnię 17 mln km². Zamieszkiwana jest jedynie przez 143 mln osób. Największe zagęszczenie jest dużych miastach europejskiej części kraju. Na Dalekim Wschodzie oraz Syberii dla kontrastu, można podróżować wiele dni nie spotkawszy drugiego człowieka. Walutą obowiązującą w Rosji jest rubel rosyjski (RUB) rozmienialny na 100 kopiejek. Większość mieszkańców posługuje się językiem rosyjskim zapisywanym cyrylicą. Warto poznać przynajmniej podstawy tego języka ponieważ wśród Rosjan znajomość angielskiego nie jest zbyt powszechna. Mieszkańcy azjatyckiej części kraju często posługują się lokalnymi dialektami zapisywanymi cyrylicą, jednak rosyjski pozostaje językiem dominujący w kontaktach z władzami.
Klimat
Klimat panujący w Rosji jest niezwykle zróżnicowany. W okolicach Moskwy i Petersburga jest stosunkowo łagodny z wyraźnym podziałem na cztery pory roku. Latem na tym obszarze powietrze jest stosunkowo ciepłe i wilgotne. Na dalekiej północy wyróżnić można dwie pory roku. Zimę oraz wiosenne roztopy. Drogi i trakty syberyjskie pokryte grubą warstwą śniegu w czasie trwania trzaskających mrozów są przejezdne. Rosyjscy kierowcy ciężarówkami wojskowymi lub saniami pokonują po nich znaczne odległości. Sytuacja zmienia się diametralnie podczas wiosennego ocieplenia. Wtedy niewielkie rzeczki zamieniają się w rwące potoki a drogi w bagienne grzęzawiska. W tym okresie transport ogranicza się niemal wyłącznie do transportów lotniczych. Warto zapoznać się z aktualną prognozą pogody ponieważ warunki atmosferyczne potrafią się gwałtownie zmienić.
Bezpośrednie loty do Rosji
Dotarcie do Rosji z Polski możliwe jest na kilka sposobów. Pod względem praktyczności najlepszym wyborem będzie przejazd pociągiem lub połączenia lotnicze. Bezpośrednie loty do Rosji możliwe są na moskiewskie Szeremietiewo lub lotnisko Pułkowo w Sankt Petersburgu. Osoby pragnące dotrzeć w dalej na wschód mogą skorzystać z licznych połączeń z portu lotniczego Wnukowo w Moskwie. Obsługuje ono większość krajowych destynacji.
Na granicy
Wjeżdżając na teren Federacji Rosyjskiej należy mieć przy sobie paszport z ważną wizą oraz ubezpieczenie. Funkcjonariusz służb granicznych wręczy podróżnemu kartę migracyjną. Po jej otrzymaniu należy jak najszybciej ją wypełnić. Następnie urzędnik po weryfikacji podanych informacji odda podróżnemu połowę karty migracyjnej którą należy zachować do ewentualnej kontroli. Wjeżdżając do Rosji należy pamiętać o obowiązku meldunkowym. Zwykle tą formalność załatwia obsługa hotelu. W przypadku indywidualnych wjazdów należy udać się na posterunek policji aby dopełnić tego obowiązku.
Comments are closed.