Rezerwuj wygodnie. Podróżuj jak lubisz...

21 lis 2024
23 lis 2024
Dodaj następny pokój

Loty do Izraela

Panorama Jerozolimy

Panorama Jerozolimy/ Fot. Dreamstime


Jeszcze do niedawna polscy turyści jeździli do Izraela głównie z pielgrzymkami, szlakiem świętych miejsc chrześcijaństwa: Jerozolima, Betlejem, Nazaret… Teraz coraz częściej starają się przynajmniej połączyć taki wyjazd ze zwiedzaniem innych rejonów kraju, malowniczych gór i zapierających dech w piersi pustyni, a także wypoczynkiem na wspaniałych izraelskich plażach nad Morzem Śródziemnym i Czerwonym. A zatem coś dla ducha, ale i coś dla ciała. W podróż do Izraela najlepiej wybrać się samolotem (o czym piszemy dalej).

Kiedy jechać do Izraela?

Większość terytorium Izraela leży w dwóch strefach klimatycznych. Klimat śródziemnomorski panujący na nizinnym wybrzeżu Morza Śródziemnego cechują krótkie, chłodne, deszczowe zimy oraz długie, suche, upalne lata. Klimat umiarkowany, występujący w górach w środkowej części kraju, charakteryzuje się czterema wyrazistymi porami roku: ciepłą i wilgotną wiosną, gorącym i suchym latem, chłodną i wilgotną jesienią, a także mroźną, śnieżną zimę. Dlatego najlepszą porą na podróż do Izraela jest maj lub wrzesień: unikniemy zarówno upałów, jak i deszczu. Podróżujący do Izraela w okresie Wielkanocy lub Bożego Narodzenia muszą się liczyć z gorszą pogodą, tłumami pielgrzymów i wyższymi cenami. Zimą ciepło jest tylko w rejonie Morza Martwego, tam średnia temperatura nie spada poniżej 20°C.

Podróż do Izraela

Najłatwiej i stosunkowo najtaniej można dotrzeć do Izraela samolotem.

Samochodem lub autobusem do Izraela

Podróż samochodem czy autobusem z licznymi przesiadkami, jest bardzo uciążliwa, niezbyt bezpieczna i możliwa tylko przez Jordanię lub Egipt. Granice z Syrią i Libanem są zamknięte, a co więcej, wcześniejszy pobyt w którymś z tych dwóch krajów, odnotowany w paszporcie, uniemożliwia wjazd do Izraela.

Promem do Izraela

Połączenia z Pireusu do Hajfy są od kilku lat zawieszone.

Na granicy izraelskiej

Dokumentem uprawniającym polskich obywateli do wjazdu do Izraela jest paszport (ważny przynajmniej 6 miesięcy). Ponadto, w samolocie należy wypełnić izraelski formularz wjazdowy AL–17. Na granicy będziemy musieli odpowiedzieć na wiele pytań dotyczących charakteru i celu podróży, a także wszystkich związanych z nią okoliczności. O tym, jak długo będziemy mogli przebywać na terytorium Izraela, zdecydują urzędnicy służb granicznych. Jednym z warunków uzyskania zgody na wjazd jest udokumentowanie, że dysponujemy równowartością 100 USD na każdy dzień planowanego pobytu.

Uwaga: jeżeli w okresie ważności paszportu zamierzamy udać się do któregoś z krajów arabskich (poza Egiptem i Jordania), poprośmy o przybicie stempla wjazdowego na formularzu wjazdowym AL–17, a nie w paszporcie. Izraelski stempel w paszporcie obecnie przekreśla możliwość odwiedzenia większości państw arabskich.

Comments are closed.