Prawdziwi miłośnicy zwierząt nie wyobrażają sobie podróżowania bez swojego pupila. O ile podróże samochodem nie są pod tym względem szczególnie problematyczne, to przelot za granicę z ukochanym zwierzakiem może okazać się dość trudny. Dziś chcemy skupić się na konkretnym kierunku lotów – Stanach Zjednoczonych. Jak zabrać ze sobą psa do USA samolotem?
Niektóre podróże trwają zaledwie weekend, tydzień, czasami miesiąc. Najczęściej zostawiamy więc czworonoga pod opieką sąsiadów, czasem oddajemy go do psiego hotelu lub – jeśli podróżujemy autem – zabieramy go ze sobą. Gorzej jest jednak, kiedy chcemy zmienić miejsce zamieszkania i wyprowadzić się nieco dalej niż dwie przecznice od swojego dotychczasowego miejsca zamieszkania. Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby pies mógł polecieć z nami do Stanów Zjednoczonych?
Wiek psa
Pies może polecieć z nami do USA jedynie wówczas, gdy ma już więcej niż 4 miesiące. Młodszych szczeniąt nie wolno ze sobą zabierać, ze względu na konieczność szczepień. Jeśli chcemy zabrać szczeniaka w podróż, to w 3 miesiącu jego życia musimy zabrać go na szczepienie przeciw wściekliźnie – stąd też wspomniana dolna granica wieku.
Komplet szczepień
Aby pies został wpuszczony na pokład, musi zostać wcześniej odpowiednio zaszczepiony. W przypadku większości państw europejskich wystarczy szczepienie przeciw wściekliźnie, jednak przed przylotem do USA nasz czworonóg musi zostać zaszczepiony oprócz tego przeciw nosówce, parwowirozie i leptospirozie. Dopiero z takim kompletem szczepień zostanie dopuszczony do odbycia lotu. Kwestia szczepienia przeciw wściekliźnie jest w USA bardzo istotna, dlatego powinniśmy poprosić weterynarza o zaświadczenie, które potwierdzi, że zwierzę zostało zaszczepione przeciw wściekliźnie minimum 30 dni przed wjazdem do Stanów Zjednoczonych. Taki dokument musi zawierać dane psa, datę wspomnianego szczepienia, datę jego ważności (szczepienie może być bowiem jednoroczne oraz trzyletnie). Ważne też, by lekarz weterynarii podpisał się pod zaświadczeniem.
Psia identyfikacja
Chcąc zabrać psa do Stanów Zjednoczonych, musimy zadbać także o jego odpowiednią identyfikację. Zwierzę musi mieć wszczepiony chip, a także posiadać odpowiedni dokument – psi paszport. Jego wyrobienie to koszt ok. 50 zł. Aby go otrzymać i jednocześnie zachipować pupila, wystarczy udać się do weterynarza.
Warunki linii lotniczych
Jeśli chcemy zabrać psa do USA, musimy postępować zgodnie z zasadami, które wyznaczają nam linie lotnicze. Niektóre psy będą mogły przebywać z nami na pokładzie (oczywiście w transporterze o odpowiednich rozmiarach), inne polecą tylko i wyłącznie w luku bagażowym. Tu wiele zależy jednak od wymiarów transportera – prędzej linie zgodzą się na zabranie ze sobą na pokład chihuahuę niż owczarka niemieckiego. Każde linie mają inne zasady dotyczące przewozu zwierząt, dlatego przed wylotem trzeba zapoznać się z wytycznymi danego przewoźnika.
Uiszczenie opłaty
Niezależnie od tego, czy przewozimy małego psa na pokładzie samolotu, czy też ma on większe rozmiary i poleci w luku bagażowym, musimy zapłacić odpowiednią kwotę za jego transport. Opłata jest zależna od linii lotniczych i różni się w zależności od wagi i rozmiarów psa.
Jeśli wybierasz się ze swoim psem do USA, lista zadań do wykonania przed wylotem jest znacznie dłuższa niż w przypadku, gdy leciałbyś sam. Jednak dla prawdziwych miłośników czworonogów z pewnością nie będzie to przeszkoda. W końcu nie zostawiliby swojego ulubieńca na tak długo! Prawdziwa przyjaźń – także ta ze zwierzętami – zawsze zwycięży.
Comments are closed.