Bagaż

Wybierając się w podróż samolotem warto dowiedzieć się ile bezpłatnego bagażu przysługuje Ci na wybranej przez Ciebie trasie przelotu w ramach zakupionego biletu. Ilości te określają międzynarodowe przepisy lotnicze IATA. Wyróżnia się dwa rodzaje bagażu: bagaż przewożony w lukach samolotu (tzw. bagaż rejestrowany) oraz bagaż przewożony na pokładzie samolotu (tzw. bagaż nierejestrowany).

Bagaż przewożony w lukach

Zaopatrzony w wywieszkę bagażową, jest nadawany podczas odprawy paszportowo-biletowej, a odpowiedzialność za niego ponosi przewoźnik. Dopuszczalna ilość bagażu rejestrowanego jest uzależniona od linii lotniczych obsługujących wybrany lot, a także od kontynentu, do którego zdecydowałeś się polecieć i jest wyrażona albo w systemie kilogramowym, albo sztukowym. I tak w Europie, Azji, Afryce, Bliskim Wschodzie, Ameryce Południowej i Australii wraz z Oceanią obowiązuje system wagowy, który zezwala na darmowe zabranie jednej sztuki bagażu, którego maksymalna waga zależy od klasy serwisowej zakupionego przez Ciebie biletu lotniczego. Gdy podróżujesz w klasie:

  • pierwszej – masz prawo do 40 kg bagażu
  • biznes – masz prawo do 30 kg bagażu (tj. 66 funtów)
  • ekonomicznej – masz prawo do 20 kg bagażu (tj. 44 funty)

Dziecku do 2 lat bez prawa do osobnego miejsca przysługuje prawo do przewozu bagażu do 10 kg.

Jeżeli podróżujesz do Ameryki Północnej obowiązuje Cię system sztukowy, zezwalający na bezpłatne zabranie dwóch sztuk bagażu, przy czym ich waga i wymiary również uzależnione są od klasy serwisowej zakupionego przez Ciebie biletu. Gdy podróżujesz w klasie:

  • pierwszej – masz prawo do 2 sztuk bagażu, o wymiarach do 158 cm (suma wysokości, długości i szerokości), waga jednej sztuki nie może przekroczyć 32 kg.
  • biznes – masz prawo do 2 sztuk bagażu, o wymiarach do 158 cm, waga jednej sztuki nie może przekroczyć 32 kg.
  • ekonomicznej – masz prawo do 2 sztuk bagażu, o wymiarach do 158 cm, waga jednej sztuki nie może przekroczyć 23 kg.

Dziecku do 2 lat bez prawa do osobnego miejsca przysługuje prawo do przewozu 1 sztuki bagażu o maksymalnej wadze 10 kg i sumie wymiarów 115 cm.

W przypadku rejsów krajowych, waga bagażu przewożonego w lukach nie może przekroczyć 20 kg.

UWAGA! Pamiętaj, że powyższe dane są jedynie ogólnymi zasadami przewozu, bowiem każda linia lotnicza sama indywidualnie określa dopuszczalną ilość bagażu na danej trasie; jeśli chcesz uzyskać konkretne informacje skontaktuj się z naszą infolinią, bądź bezpośrednio z przewoźnikiem.

Bagaż przewożony na pokładzie

Jest to bagaż przewożony pod Twoją opieką, za którego uszkodzenie lub zaginięcie przewoźnik nie ponosi odpowiedzialności, chyba że nastąpiło to z jego winy. Podobnie jak w przypadku bagażu rejestrowanego, dopuszczalna ilość bagażu podręcznego jest uzależniona od klasy serwisowej zakupionego przez Ciebie biletu oraz linii lotniczych obsługujących dany lot. Gdy podróżujesz w klasie:

  • pierwszej – masz prawo do 2 sztuk bagażu, o wadze łącznej do 9 kg, o wymiarach nie przekraczających 55(wys.)x40(szer.)x20cm(dług.) pierwsza sztuka i 45x35x20cm druga sztuka
  • biznes – masz prawo do 2 sztuk bagażu, o wadze łącznej do 9 kg, o wymiarach nie przekraczających 55x40x20cm
  • ekonomicznej – masz prawo do 1 sztuki bagażu, do 5 kg, o wymiarach nie przekraczających 55x40x20cm

Przysługuje Ci również prawo zabrania na pokład samolotu przedmiotów osobistego użytku, takie jak: torebka, płaszcz, parasol, aparat fotograficzny, kamera, lornetka itp. Bezpłatnie możesz przewieźć także składany spacerowy wózek dla dziecka i składany fotel inwalidzki.

UWAGA! Pamiętaj, że powyższe dane są jedynie ogólnymi zasadami przewozu, bowiem każda linia lotnicza sama indywidualnie określa dopuszczalną ilość bagażu na danej trasie; jeśli chcesz uzyskać konkretne informacje skontaktuj się z naszą infolinią, bądź bezpośrednio z przewoźnikiem.

Nowe regulacje, dotyczące przewozu bagażu podręcznego na rejsach rozpoczynających się w Europie i połączeniach dalszych

Od 6 listopada 2006 na rejsach rozpoczynających się w Europie i połączeniach dalszych na pokład samolotu wolno zabierać płyny jedynie w ograniczonych ilościach.

Produkty płynne i galaretowate, jak np. artykuły kosmetyczne i pielęgnacyjne są dozwolone w bagażu podręcznym, o ile spełniają następujące wymogi:

  • Pojemniki z płynami i podobnymi produktami mogą mieć pojemność do 100 ml (obowiązuje maksymalna pojemność na nadruku opakowania).
  • Wszystkie pojedyncze pojemniki muszą być transportowane razem w jednej przeźroczystej, zamykanej torebce plastikowej (np. zaciskane torebki plastikowe tzw. “zipy”) o maksymalnej pojemności jednego litra.
  • Na jedną osobę może przypadać maksymalnie jedna torebka.
  • Torebkę należy okazać oddzielnie w trakcie kontroli bezpieczeństwa.

Lekarstwa i żywność specjalnego przeznaczenia (np. pożywienie dla niemowląt), które w trakcie rejsu są potrzebne na pokładzie samolotu, nie muszą być transportowane w plastikowej torebce. Artykuły te muszą jednak także zostać okazane w trakcie kontroli bezpieczeństwa.

Artykuły i torebki, które nie odpowiadają tym wymogom, nie mogą być zabierane na pokład samolotu. Podobne uregulowanie (90 ml na jednostkę opakowania) obowiązuje już od 29 września 2006 roku w odniesieniu do rejsów i połączeń przesiadkowych do USA.

Artykuły duty-free, które zostały nabyte na lotniskach europejskich lub na pokładzie samolotów europejskiej linii lotniczej w UE, mogą być przewożone w zapieczętowanej torebce, o ile załączone zostanie pokwitowanie zakupu z tego samego dnia (nie dotyczy lotów do USA oraz tzw. rejsów codeshare). Artykuły są pieczętowane przez jednostki dokonujące sprzedaży.

Prosimy pamiętać, że coraz więcej państw stosuje te przepisy regulujące przewóz bagażu podręcznego.

Podobne przepisy obowiązują w coraz większej ilości państw na całym świecie, np w Stanach Zjednoczonych, Japonii i Korei.
Prosimy o sprawdzenie aktualnie obowiązujących przepisów bezpośrednio przed wylotem.

W zależności od portu docelowego, obowiązywać również mogą szczególne przepisy dotyczące przewozu w bagażu podręcznym artykułów w postaci płynów i żeli, nabywanych w sklepach strefy wolnocłowej. Prosimy zasięgnąć informacji na ten temat w lokalnych punktach sprzedaży tych produktów.

Dodatkowe środki bezpieczeństwa na rejsach do/z Wielkiej Brytanii i USA.

Dodatkowe restrykcje oraz kontrole bezpieczeństwa bagażu podręcznego obowiązują na wszystkich rejsach z Wielkiej Brytanii lub w tranzycie przez Wielką Brytanię do Polski, jak również na wszystkich rejsach do i z USA.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności, które dotknęły naszych pasażerów w związku z wprowadzeniem tych środków. Zaleca się pasażerom, aby do maksimum ograniczyli swój bagaż podręczny oraz aby przybywali na lotnisko odpowiednio wcześniej. Z uwagi na to, iż stosowane procedury bezpieczeństwa mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia, prosimy sprawdzać każdorazowo przed wylotem aktualne komunikaty zamieszczane na stronach danej linii lotniczej.

W chwili obecnej obowiązują następujące przepisy:

USA:

Stosownie do zaleceń polskich i amerykańskich władz, pasażerowie ponownie będą mogli zabierać ze sobą na pokład w bagażu podręcznym pewne ilości płynów oraz substancji o konsystencji żelu czy wosku (pasty). Dopuszcza się pojemniki, jak butelki czy puszki, o jednostkowej pojemności do 100 ml, przy czym muszą one być wnoszone na pokład w przezroczystych torbach plastikowych, a ich łączna pojemność nie może być większa niż 1 litr. Każdy pasażer może zabrać ze sobą jedną torbę plastikową.

W bagażu podręcznym dozwolone są następujące artykuły:

  • Lekarstwa na receptę oraz pokarm dla dzieci i niemowląt mogą być zapakowane do bagażu podręcznego w większej ilości, jeśli są one konieczne podczas rejsu.
  • Sprzęt elektroniczny, w tym telefony komórkowe, kamery cyfrowe, odtwarzacze MP3 i laptopy.

Wielka Brytania:

Zezwala się na zabranie na pokład jednej sztuki bagażu podręcznego (o wymiarach 56cmx45cmx25cm). Ponadto, jako bagaż podręczny, na pokład zabrać można, instrument muzyczny.

W bagażu podręcznym nie wolno posiadać następujących artykułów:

  • Zabrania się przewozu zapalniczek w jakimkolwiek bagażu. Można je zakupić po przejściu kontroli bezpieczeństwa.

W bagażu podręcznym przewozić można następujące artykuły:

  • Sprzęt elektroniczny, w tym telefony komórkowe, kamery cyfrowe i odtwarzacze MP3. Laptopy i większe urządzenia elektroniczne (np. suszarki do włosów o większych rozmiarach) mogą być przewożone w bagażu podręcznym, ale muszą być wyjęte do kontroli i prześwietlone.
  • Lekarstwa w formie płynnej przepisane przez lekarza na receptę, o ile będą musiały być zażywane w czasie lotu (np. zestaw dla diabetyków).
  • Mleko i płynny pokarm dla niemowląt (pasażer podróżujący z dzieckiem musi spróbować zawartości każdej z butelek).

Nadbagaż

Jeżeli przekroczysz limit bagażu bezpłatnego, zobowiązany jesteś zapłacić określoną przez daną linię lotniczą kwotę za bagaż nadliczbowy. Kwota ta jest uzależniona od wielkości i wagi przewożonego przedmiotu. Wskazane jest, abyś poinformował wcześniej przewoźnika o zamiarze zabrania bagażu w ilości przekraczającej ustalenia linii lotniczej.

Przewóz sprzętu sportowego

Gdy masz zamiar przewieźć jakikolwiek sprzęt sportowy, musisz poinformować o tym fakcie naszych konsultantów najlepiej już podczas zakładania rezerwacji! Uzyskasz w ten sposób również informacje na temat warunków jego przewozu, a także wysokości opłaty, jakie w związku z tym będziesz musiał ponieść.

Przewóz roweru

Chcąc przewieźć rower, musisz pamiętać o wcześniejszym przygotowaniu go do transportu: wymontowaniu kierownicy, spuszczeniu powietrza z opon, przykręceniu pedałów.

Przewóz sprzętu do nurkowania

Pamiętaj, że możesz przewieźć tylko i wyłącznie pustą butlę do nurkowania, która musi być spakowana do odpowiedniej torby! W torbie może znajdować się tylko ABC air jacket, octopus, pianka. Nie bierz ze sobą ciężarków!

Przewóz deski surfingowej

Przy przewożeniu deski surfingowej nie możesz zapomnieć o odpowiednim jej zapakowaniu, jak również o tym, że możesz zabrać tylko jeden pędnik np. żagiel lub spadochron.

Przewóz nart

Sprzęt narciarski musisz zapakować do pokrowca z uchwytami i dodatkowo zabezpieczyć przed skaleczeniem krawędziami.

UWAGA! Pamiętaj, że powyższe informacje są jedynie ogólnymi zasadami przewozu, bowiem każda linia lotnicza sama indywidualnie określa warunki transportu sprzętu sportowego i specjalistycznego na danej trasie.

CZEGO NIE MOŻESZ PRZEWIEŹĆ!

Ze względów bezpieczeństwa nie będziesz mógł przewieźć w bagażu m.in. broni lub części do broni, amunicji, petard, sztucznych ogni, scyzoryka, noża, spirytusu, rozpuszczalników, farb, zapałek, substancji trujących itp.

Comments are closed.