Ale Meksyk! Kilka słów o stolicy Meksyku

 

Państwo w państwie – niektórzy w taki sposób żartobliwie mówią o tym mieście. Stolica Meksyku wiele osób wprawia w słuszne zakłopotanie. Nazwa miasta jest bowiem taka sama jak nazwa kraju. A co warto wiedzieć Meksyku jako metropolii?

 

Miasto Meksyk zostało utworzone już w XIV wieku. Zanim przypisano mu oficjalnie obecną nazwę, w XX wieku znane było jako Dystrykt Federalny. Nazwa ta do dziś jest dodawana jako drugi człon do samego Meksyku, dzięki czemu łatwiej jest rozróżnić stolicę od państwa. Mieszkańcy nazywają ją México D.F. (nawołując dawnego Dystryktu Federalnego) lub Ciudad de México (Miasto Meksyk). To jedna z największych aglomeracji na świecie. Obecnie plasuje się na trzecim miejscu, ustępując jedynie Tokio i Deli. Ponad 20 mln mieszkańców robi wrażenie… Dla porównania – aglomeracja warszawska ma niecałe 3 mln mieszkańców, czyli około 7 razy mniej! Powierzchnia miasta wynosi blisko 1500 km kw., a żeby przejechać trasę z dwóch granicznych punktów miasta, należy pokonać około 100 km.

 

Co koniecznie trzeba zobaczyć w Meksyku?

Meksyk to miasto, na którego zwiedzenie dobrze jest mieć kilka dni. Weekendowa wizyta w mieście raczej nie pozwoli nam zobaczyć zbyt wiele. A jakie najważniejsze miejsca należy koniecznie odwiedzić?

 

Zócalo

Główny plac miasta, oficjalnie nazywany Placem Konstytucji. Na jego środku znajduje się maszt, a każdego ranka wznoszona jest flaga, która dumnie powiewa nad placem. Tuż przy Zócalo znajduje się Catedral Metropolitana, czyli największy kościół w całej Ameryce Łacińskiej. Powstał w kilku stylach – m.in. renesansowym, barokowym i klasycznym. Nic w tym dziwnego – budowany był przez ponad 200 lat. Na placu znajduje się też Pałac Narodowy, na ścianach którego zjawiskowe murale namalował niegdyś Diego Rivera. Zócalo to największy plac w Mieście Meksyk, a przez to jego nazwę mieszkańcy całego kraju stosują odnośnie do mniejszych placów, znajdujących się w ich miasteczkach.

 

 

Muzeum Antropologiczne

Kto wybiera się do krainy Majów i Azteków, na pewno chce zobaczyć największe zabytki ich kultury. Przybliżą ją wystawy w Muzeum Antropologicznym. Każda z nich dotyczy innej epoki i traktuje o innym etapie powstawania dzisiejszego Meksyku. Można na własne oczy zobaczyć tam pióropusz Montezumy czy kalendarze słoneczne. Na uwagę zasługuje też wystawa dotycząca współczesnego folkloru. Niewątpliwie warto wybrać się do tego muzeum na początku pobytu w Meksyku, żeby jak najlepiej zrozumieć kulturę całego kraju. A oferty lotów do Meksyku znajdziesz na stronie Bilety lotnicze z Polski do Meksyku.

 

Zamek Chapultepec

Czyli zamek na wzgórzu. Otoczony parkiem, ogrodem botanicznym i zoologicznym oraz jeziorkami, po których spokojnie pływają łódki. Na szczycie znajduje się zamek, dawna rezydencja Maxymiliana Habsburga, który obecnie przekształcony jest w Muzeum Historyczne. Miejsce chętnie odwiedzane przez rodziny z dziećmi i spacerujące pary – łączy piękne widoki z zielenią i szczyptą historii w tle.

 

 

Muzeum Fridy Kahlo

Muzeum Fridy Kahlo to gratka nie tylko dla miłośników sztuki. Stworzone zostało w dawnym domu malarki, w dość ciasnych pomieszczeniach. Dzięki temu mamy możliwość dokładnego zrozumienia jej świata. Obiekt jest przygotowany na odwiedziny turystów, a na osoby anglojęzyczne czekają audio przewodniki w języku angielskim. Będąc w kolorowym domu Fridy, można odnieść wrażenie, że jej duch wciąż tam jest.

 

Miasto Meksyk jest pełne atrakcji, a już kilka dni w nim spędzonych pozwoli prawdziwie poczuć jego klimat. To zupełnie odmienna kultura, inne krajobrazy i zwyczaje. Warto wybrać się tam choć raz w życiu!

 

Comments are closed.