W Birmie ciągle nosi się tradycyjne longyi, nawet gdy jej sąsiedzi porzucili sarongi i sari na rzecz lewisów i spódniczek mini. Duchowni są tu bardziej szanowani niż bogaci czy sławni, a na prowincji, gdzie wciąż używa się na polach ryżowych bawołów wodnych, można się poczuć jak w XVI stuleciu. Te romantyczne widoki są marzeniem każdego podróżnika, ale towarzyszy im opresja i ubóstwo. W Birmie panuje twardy reżim wojskowy, a łamanie praw człowieka jest tu na porządku dziennym. Wielu podróżników nie decyduje się na podróż do tego kraju właśnie ze względu na sytuację polityczną.
Informacje ogólne o Birmie
Birma leży w Azji Południowo-Wschodniej nad Zatoką Bengalską i Morzem Andamańskim. Jej powierzchnia wynosi 676,6 tys. km kw. Zamieszkują ją 53 mln mieszkańców (Birmańczycy 69%, Szanowie 9%, Karenowie 7%, Chińczycy 3%, Monowie 2%,Kaczinowie 2%, inni 8%). Stolicą jest Najpjidaw (od 2005 r.; poprzednia stolica – Rangun). Kraj dzieli się na 7 stanów autonomicznych i 7 prowincji. Język urzędowy – birmański. Waluta: kyat. Czas: GMT +6,30.
Bogactwa naturalne: ropa naftowa, gaz ziemny, rudy metali, kamienie szlachetne. Główne gałęzie przemysłu: spożywczy, drzewny. Najważniejsze rośliny uprawne: ryż, trzcina cukrowa, orzeszki ziemne.
Klimat: Kiedy jechać do Birmy?
Od listopada do lutego (w chłodniejszym okresie).
Klimat zwrotnikowy monsunowy wilgotny. Średnie temperatury w styczniu: Mandalaj 13–28°C, Sittwe 15–27°C, Rangun 19–32°C, Mjeik 21–31°C. Ilość dni deszczowych w styczniu: Mandalaj: 0, Sittwe: 0, Rangun: 0, Mjeik: 1. Pora deszczowa: kwiecień/maj–październik/listopad.
Podróż do Birmy
Nie ma bezpośrednich połączeń z Polski do Birmy. Do Rangunu można polecieć z dwoma przesiadkami: w Amsterdamie i Bangkoku albo Frankfurcie i Bangkoku.
Na granicy Birmy
Polaków obwiązują wizy, o które należy ubiegać się w placówkach dyplomatycznych tego kraju (najbliższa w Berlinie).
Comments are closed.