Rozbudowany system transportu publicznego sprawia, że poruszanie się po niemieckiej stolicy nie sprawi problemu nawet początkującemu turyście. Czytelne znaki oraz informacje podawane często dodatkowo w języku angielskim pomagają zorientować się w tak wielkiej metropolii jak Berlin. Komunikacja miejska uzupełniana jest przez liczne firmy taksówkarskie działające w mieście.
Metro – U-Bahn
Berlińskie metro stanowi ogromny system obejmujący niemal całe miasto. Ponad 80% wszystkich linii znajduje się pod powierzchnią ziemi. Obecnie działa 10 linii wyposażonych w 173 stacje. Pociągi zjawiają się na peronie na tyle często, że rzadko kiedy przyjdzie nam oczekiwać więcej niż 12 minut. W godzinach szczytu zazwyczaj przyjeżdżają co 2-5 minut. Dla odwiedzających miasto, którzy chcą szybko znaleźć się w centrum najlepsza będzie linia U-55 prowadząca z dworca głównego wprost pod słynną Bramę Brandenburską.
Tramwaje – S-Bahn
Należący do największych na świecie systemów transportu tramwajowego berliński S-Bahn podzielony jest na 22 linie. Wśród nich wyróżnić można działające jedynie od 05:00 do 01:00 oraz te oznaczone dodatkowo literą M, funkcjonujące przez całą dobę. Dodatkowo na obszarze podmiejskim działają linie 86 i 88 nie połączone z pozostałymi elementami sieci.
Autobusy
Najsprawniejszym sposobem poruszania się po Berlinie są żółte, miejskie autobusy. W niemieckiej stolicy działa 150 linii dziennych oraz 54 nocne. Po 20:00 dodatkowo istnieje zasada „przystanku na żądanie” kiedy to można wysiąść nawet na trasie między regularnymi przystankami. Najważniejszymi liniami autobusowymi są X9 prowadząca z lotniska Tegel do dworca Zoological Gardens oraz TXL dowożąca pasażerów z tego samego portu lotniczego do stacji kolejowej przy Alexanderplatz. Najlepiej przystosowaną do potrzeb turystów jest linia 100. Obejmuje ona trasę wokół najważniejszych atrakcji miasta.
Bilety oraz karta miejska dla turystów
Najkorzystniejszą metodą poruszania się po mieście dla turystów są CityTourCard’s. Uprawniają one do bezpłatnego przejazdu w granicach miasta a dodatkowo dają 15% zniżki w ponad 50 miejscach takich jak muzea czy galerie sztuki. Zależnie od posiadanych środków można wykupić kartę ważną od 48 godzin aż do 5 dni. Koszty wahają się od 17 do 30 EUR. Bilet jednoprzejazdowy dla osoby dorosłej kosztuje 2,5 EUR. Zniżki komunikacyjne przysługują dzieciom między 6 a 14 rokiem życia (młodsze niż 6 lat mogą podróżować za darmo w towarzystwie dorosłego). Po uwzględnieniu ulgi bilet kosztuje 1,5 EUR
Comments are closed.