Jordańskie linie lotnicze zostały utworzone w 1963 roku. Obecnie przewoźnik oferuje przeloty na Bliski Wschód oraz do krajów europejskich, azjatyckich i do Ameryki Północnej. Royal Jordanian należy do sojuszu lotniczego OneWorld.
Symbol IATA: RJ
Główna siedziba: Amman, Jordania
Royal Jordanian Historia
Linia została założona w 1963 roku i na cześć córki króla Husseina została nazwana Alia. Początkowo oferowane były przeloty z Ammanu do Kuwejtu, Bejrutu i Kairu. Z czasem dodawano kolejne połączenia do miast na Bliskim Wschodzie. W 1965 roku Alia uruchomiła również swoje pierwsze połączenie do Rzymu, z czasem również do Monachium i Istambułu, Madrytu i Kopenhagi. W latach 70. linia nie tylko dokupiła nowe samoloty, ale również otwierała kolejne połączenie na lotniska europejskie oraz azjatyckie (m. in. do Genewy, Amsterdamu, Wiednia, Bangkoku, Bagdadu). Samoloty przewoźnika zaczęły również kursować do Ameryki Północnej – do Nowego Jorku i Houston. W 1986 roku linie zmieniły nazwę na Royal Jordanian. Również w tej dekadzie za sterami samolotu przewoźnika zasiadła pierwsza kobieta-pilot i w dalszym ciągu rozbudowywano ofertę połączeń. Wśród nowych destynacji pojawiły się m. in. Los Angeles, Miami, Singapur, Kuala Lumpur, Moskwa, Delhi. W latach 90. przewoźnik dał możliwość rezerwowania biletów drogą elektroniczną. Linię sprywatyzowano w 2007 roku, w prywatne ręce trafiło ponad 70% udziałów. W tym samym również roku linia stała się członkiem aliansu lotniczego OneWorld, stając się tym samym pierwszym arabskim przewoźnikiem, który dołączył do tak dużego aliansu lotniczego. Royal Jordanian posiada również umowy Codeshare z różnymi przewoźnikami.
Royal Jordanian sieć połączeń
Początkowo linia oferowała połączenia głównie na Bliski Wschód, z czasem siatka połączeń przewoźnika zaczęła się regularnie poszerzać. Obecnie z Royal Jordanian Airlines można dolecieć do wszystkich większych miast europejskich, azjatyckich oraz na lotniska w Ameryce Północnej
Usługi Royal Jordanian
Zgodnie z obowiązującym od 2010 roku oficjalnym sloganem przewoźnika – ‘Sztuka latania”, linie bardzo dbają o najwyższy standard usług. Posiłki i prasa na pokładzie, nowe filmy, gry to tylko niektóre z usług, które oferowane są na pokładzie samolotów należących do Royal Jordanian. Stali pasażerowie mogą również korzystać z z programu lojalnościowego Royal Plus. Punkty zbierać mogą też za korzystanie z usług innych przewoźników należących do aliansu OneWorld.
Samoloty Royal Jordanian
Przewoźnik korzysta z samolotów Airbus, Boeing i Embraear
Comments are closed.